Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

POSDRU

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> FONDURI STRUCTURALE SI DE COEZIUNE
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
mara78
Nou venit

Data înscrierii: 01/Ian/1970

MesajTrimis: Mar Mar 09, 2010 1:14 pm    Titlul subiectului: POSDRU Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua!
In cazul in unui proiect finantat prin POSDRU, aflat in derulare se pot face modificari in sensul reducerii normei de lucru a responsabilului financiar, membru al echipei de management? Vrem sa-i reducem programul de la 8 ore la 6 ore, pentru a putea sa mai lucreze pe un alt proiect tot prin POSDRU.
Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ebi
Senior

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mie Mar 10, 2010 5:00 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

- De redus se poate reduce, doar ca trebuie redus Âși salariul cu 25% iar banii respectivi se pierd. DacĂŁ la sfĂźrÂșit se ating toĂŸi indicatorii propuÂși Ăźn proiect, nimeni nu te sancĂŸioneazĂŁ cĂŁ ai cheltuit mai puĂŸin.
- Pentru o eventualĂŁ realocare a banilor respectivi altcuiva din echipa de proiect sau realocare pentru alte cheltuieli cuprinse Ăźn altĂŁ linie bugetarĂŁ trebuie fĂŁcute niÂște demersuri destul de laboriase pentru amendarea contractului de finanĂŸare.
- În principiu o persoanĂŁ poate sa lucreze Âși sĂŁ fie plĂŁtitĂŁ pe proiecte diferite pĂźnĂŁ la o norma si jumatate, adica 60 ore/sĂŁptĂŁmĂźnĂŁ.
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
razmih
Nou venit

Data înscrierii: 11/Ian/2007

MesajTrimis: Mie Iun 16, 2010 3:41 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Bugetul anexa la contractul de finantare contine liniile mari (resurse umane, participanti, alte tipuri de costuri), numai realocarea intre aceste linii se face prin amendarea contractului de finantare, cum se aloca banii in cadrul aceleiasi linii de buget nu face obiectul amendarii contractului.

Atentie la cele 60 ore/saptamana (de unde aceasta prevedere?), codul muncii face referire la o norma de munca de maxim 48 ore/saptamana, de aici intervin multe intrebari si multe discutii referitoare la faptul daca norma de munca inseamna un singur CIM sau cumulul a mai multe CIM

De asemenea, mare atentie la faptul daca "pentru a putea sa mai lucreze pe un alt proiect tot prin POSDRU" inseamna un alt CIM cu aceiasi intreprindere si cu aceleasi atributii.
Sus
tudor.s
Solicitant

Data înscrierii: 07/Ian/2011

MesajTrimis: Vin Ian 07, 2011 12:16 pm    Titlul subiectului: Vorbe goale.... Răspunde cu citat (quote)

Guvernul asta pe toate caile posibile si imposibile incearca sa ne convinga ca absorbtia fondurilor reprezinta pt. ei o prioritate nationala. Dar prioritatea nationala pentru ei nu este absorbtia fondurilor UE, ci falimentarea celor care indraznesc sa absoarba fonduri UE!!!!!
Am aratat ce a insemnat pentru noi, intr-un an de implementare, intarzierea cu 6 luni a rambursarii CRC 2. Ne-a costat 24.000 lei penalizari de neplata datoriilor la stat. Credeti ca le pasa la cei care gestioneaza banii statului de aceasta problema???...eu nu cred. Vad ca gasesc bani sa investeasca in spatii verzi, sali de sport, programe informatice ineficiente, etc, dar nu au bani taman pentru absorbtia fondurilor UE!!!!!!
Am facut un calcul simplu:
La o prefinantare platita de 1.000.000 lei, statului le vine inapoi 1.336.000 lei, calculata simplu astfel:
80% din bugetul fiecarui proiect o reprezinta salariile, la care noi platim contributii de 61%, respectiv 488.000 lei.
20 % din buget reprezinta achizitii (10 % FEDR+ alte costuri), la care platim 24% TVA, respectiv 48.000 lei.
Deci suma directa care se intoarce la buget este 536.000 lei
De la UE le mai vin 80% din cheltuielile eligibile declarate, respectiv 800.000 lei. Valoarea totala incasata de guvern la o plata de 1.000.000 lei este 1.336.000 lei, ceea ce reprezinta o marja de profit de 33,6%, care inseamna o afacere super rentabila pentru guvern. Unde mai pui efectele sociale: se creaza locuri de munca, adica statul nu mai plateste somajul, etc, etc.
Dar guvernul nu are bani pentru afaceri rentabiile pentru tara asta!!!
Am solicitat o audienta la d-na Zevedei. Daca nu obtin nimic, merg la BOC (incerc). Daca nu reusesc nici acolo, iau cu mine inca 20 de oameni care nu si-au primit banii de salarii de sarbatori (angajati pe proiecte), ne punem pancarde la gat (nu ne aruncam de la balcon) si aratam presei cum se absorb fondurile de la UE!!! Vizitati si {fara reclama}- editat de moderator
Sus
MihaiPatrascu
Site Admin

Data înscrierii: 13/Iul/2009
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 07, 2011 1:57 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Exista un oarecare adevar in calculele facute de @tudor.s, dar nu este totul corect. Calculele ar fi corecte daca banii cheltuiti ar fi din sursele beneficiarului. Ori tocmai aici e eroarea, banii cheltuiti sunt din grant, adica din banii pe care oricum statul ii avea de la inceput si i-a alocat pentru proiect Smile
De asemenea, ipoteza ca cei 80% veniti de la CE sunt "gratis" e eronata, intrucat Romania contribuie la bugetul UE (si deocamdata e contributor net). Banii aceia sunt tot de la statul roman, doar ca au avut un traseu mai lung.

Aceste calcule mi-au amintit putin de afirmatiile mai multor politicieni, analisti si alte persoane publice, care deplangeau faptul ca se pierd incasari la buget din taxe si impozite odata cu reducerea salariilor... bugetarilor.

Judecand prin absurd, ar rezulta ca statul roman ar trebui sa aloce sume infinite pentru programe nerambursabile, caci, fara indoiala va incasa infinit+n Laughing

Mesaj de la moderator: Legat de intentiile de protest, sugerez moderatie si pragmatism in abordare. In orice caz, va rog nu transformati acest forum in samanta de scandal sau protest pe aceasta tema. Aici au loc doar discutii argumentate. Semnalarea derapajelor este binevenita, la fel si discutia pe aceasta tema, dar #tweetmeet si #flashmob nu-si au locul aici.
Sus
tudor.s
Solicitant

MesajTrimis: Vin Ian 07, 2011 4:58 pm    Titlul subiectului: explicatie calcul... Răspunde cu citat (quote)

incerc sa explic calculele de mai sus....
In primul rand am mentionat ca guvernul obtine o marja de profit din PREFINANTAREA acordata beneficiarilor, bani care vin exclusiv de la buget. Este un rationament de principiu, nu e detaliat ca nu asta e scopul pentru care l-am pus acolo! Aceasta prefinantare, reprezinta o cheltuiala eligibila in proportie de 100 %, din care UE ramburseaza partea ei de contributie, respectiv 80%...la care vin si beneficiile sociale, precum si banii pe TVA si contributii salariale....
Da, banii sunt din grant....care e problema?
Ideea e sa intelegem ca GUVERNUL castiga sustinand absorbtia fondurilor UE....daca aveti alte pareri, le respect...dar asa vad eu lucrurile.
Cu stima, Tudor.[/u]

Constat ca nici macar acum, dupa atata amar de vreme, nu se cunoaste ce inseamna sa absorbi fonduri UE!!!!! Ma refer la beneficii....de aia nu ma mir ca merg lucrurile cum merg la noi....Argumente sunt f. multe, dar le inteleg doar acei care cunosc putina economie, fie ea si politica!!!! .....Da, banii primiti de la UE sunt GRATIS!!!!, adica nerambursabili....unii se poticnesc de faptul ca si RO contribuie la unele cu max. 20% ....Un economist incepator isi poate da seama ca cei 20% cat scoate RO din buget ca si contribitie, se intorc inapoi prin incasari directe: taxe, impozite si prin beneficii indirecte: reducere de somaj, realizarea de infrastructuri, etc, care atrag inestitii de capital...Asta inseamna pt. RO fonduri de la UE, ca de aia se bat celelalte tari pe ele, pt. ei chiar e o prioritate...de ce???...pt. ca mai marii lor isi fac treaba pentru care primeste salariu, nu ca la noi....si cum sa nu ma revolte lucru asta, stimate moderator?????
Sus
MihaiPatrascu
Site Admin

MesajTrimis: Vin Ian 07, 2011 6:53 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mesaj de la moderator este numai ce scriu cu rosu. Restul este comentariul unui user obisnuit al forumului, egal cu dvs.

In continuare consider ca faceti o eroare majora: fie ca vorbim de prefinantare, fie ca vorbim de rambursarea cheltuielilor efectuate, oricum efectul net asupra bugetului in niciun caz nu are cum sa rezulte in profit.

Daca ai de dat 100 lei, nu te incalzeste cu nimic ca cel ce-i primeste va cheltui 124, din care de la tine "cumpara" de 24. E mai economic sa nu-i dai suta de la bun inceput, daca profitul este tot ce urmaresti. Prin urmare, sa sustineti ca statul sau guvernul are avantaje imediate de natura incasarilor suplimentare atunci cand va finanteaza pe dvs. este contrar celor ce se intampla in realitate.

Din nou spun, cadeti in eroarea in care au cazut si nume ilustre prin vara.

In calitate caliate de moderator, va transmit urmatoarele: revolta dvs. este cat se poate de justificata si sunteti indreptatit in calitatea dvs. de cetatea sa initiati orice actiuni de protest considerati ca se impun; singura rugaminte este aceea de a nu va folosi de acest forum pentru a incerca sa castigati simpatizanti pentru vreo forma oarecare de protest. Aici noi doar dezbatem si ne informam, nu sustinem initiative.
Sus
tudor.s
Solicitant

MesajTrimis: Vin Ian 07, 2011 10:16 pm    Titlul subiectului: aoleau....vai saraca tara asta... Răspunde cu citat (quote)

aoleu, aoleu, maiculita mea....deci cand statul cheltuie 100 lei si incaseaza 136 lei, asta nu se cheama ca a inregistrat profit???? Faptul ca dvs. nu credeti sau nu intelegeti, nu are importanta. Daca este ceva gresit in logica calcului prezentat mai sus, spuneti concret unde este greseala! Eu apreciez faptul ca discutia starneste interes. In fond cred ca fiecare roman din tarisoara asta vrea ca RO sa iese odata din criza asta si sa o ducem ca in sanul lui Avraam. Problema cu fondurile de la UE reprezinta o oportunitate pe care guvernantii nu o apreciaza, fie ca nu inteleg, ca in cazul dvs, fie ca sunt interesati de alte lucruri decat sa fie bine in tara asta. Uitati-va la tarile care au profitat de banii gratis de la UE: acum au infrastructura care le permite investitorilor sa aduca bani in tara asta, sa creeze locuri de munca, sa plateasca impozite la stat, etc....
Va asigur de respectul meu in continuare cu amaraciunea in suflet ca totusi mai sunt destui (din pacate factori decizionali) care nu inteleg sa foloseasca oportunitatile. O seara placuta. Cu stima, Tudor.
Sus
MihaiPatrascu
Site Admin

MesajTrimis: Sâm Ian 08, 2011 12:57 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Gresala este urmatoarea: statul acorda un grant de 100 lei, iar solicitantul cheltuie 124, care se distribuie astfel:
- 24 lei la stat, in cazul de fata sa zicem TVA
- 100 lei la furnizori, care numai cu totul accidental sunt tot de stat.
Deci aoleu, maiculita. 100 lei dati si 24 incasati. Dvs. gresiti cand vedeti aici un profit care nu exista in forma in care-l calculati.
Nu vreau sa intru in discutia mai lunga, care arata ca, in esenta, statul nici macar nu are banii sai, ci acestia sunt colectati din taxe si impozite de la ceilalti.

Restul e corect, banii trebuie utilizati si pot fi multe lucruri imbunatatite, atat ca mentalitate cat si ca procedura.
Sus
tudor.s
Solicitant

MesajTrimis: Sâm Ian 08, 2011 1:40 am    Titlul subiectului: extraordinar Răspunde cu citat (quote)

fratele meu, 24 sunt incasati din TVA doar, dar RO raporteaza cheltuiala la UE 100 lei, din care prineste de la UE 80 lei inapoi, chiar daca cheltuiala e facuta de beneficiar!!!!!....ce e asa greu de inteles????

....si nu am amintit de contributii aferente salariilor, care merg tot la stat si sunt platiti tot din cei 100 lei pe care statul il da beneficiarului.... Rolling Eyes

....si inca ceva, care sigur nu stiati......din contributia RO la bugetul proiectului de 20 % (cheltuieli eligibile) o parte importanta o reprezinta contributia beneficiarului (care impreuna cu participarea RO se cheama cofinantare nationala) care e intre 20-50%din cheltuielile eligibile, functie de linia de finantare....
Prin urmare contributia efectiva a RO la un proiect este de aprox. 9% din valoarea cheltuielilor eligibile!!!!!
Sus
MihaiPatrascu
Site Admin

MesajTrimis: Sâm Ian 08, 2011 4:53 am    Titlul subiectului: Re: extraordinar Răspunde cu citat (quote)

tudor.s a scris:
care sigur nu stiati......

Daca intr-adevar asta e ce credeti, n-are rost sa argumentez mai departe. Mr. Green Spor la calcule si sper sa se rezolve situatia neplacuta de care va loviti.

Doar un ultim sfat mai am: daca vreti sa adaugati ceva ultimului mesaj, nu e nevoie sa postati un raspuns nou, ci puteti sa apasati butonul "modifica".
Sus
gelu.g
Nou venit

Data înscrierii: 04/Mar/2011

MesajTrimis: Vin Mar 04, 2011 12:23 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Omul are un punct de vedere (corect cred) pe care si-l sustine patimas (dar indreptatit) avand in vedere implicarea directa si materiala in implementarea de proiecte pe Resurse Umane. Nu inteleg deloc insa atitudinea superioara (aroganta ) a celor care lasa sa se inteleaga ca sunt consultanti in probleme de fonduri europene. Cred ca prima datorie a unui consultant care se respecta este sa prezinte eventualului beneficiar imaginea de ansamblu a ceea ce implica accesarea de fonduri europene.
Iar pe POSDRU sunt detalii importante care fac ca acest tip de finantare sa difere radical de celelate scheme de finatare.
In primul rand acest tip de finantare este un fel de contract de prestari servicii prin care un prestator presteaza un serviciu (in ultima instanta catre stat) ex.: scoleste un numar de persoane intr-o calificare pe care statul si-o asuma ca fiind prioritara! Deci daca eu furnizor de programe de calificare in cazul in care am un proiect pe resurse umane nu primesc bani pentru dezvoltarea propriei afaceri (nu cumpar strunguri sau hale de productie) ci scolesc niste oameni (dintr-un grup eligibil stabilit de autoritatea contractanta) pe care nu-i pot folosi eu in interes propriu!
Concluzionand: la modul ideal eu fac un serviciu iar statul ma plateste! Interesul este al statului deoarece astfel el isi atinge un obiectiv de convergenta! Si daca este un contract de prestari statul ar trebui sa-si asume si sa respecte clauzele contractuale inclusiv cote si termene de plata a prefinantarilor, decontari etc! Numai ca statul este hot si vrea sa-si faca treaba pe banii altora si astfel se ajunge la intarzieri la palata de 90 de zile, cu tot ceea ce inseamna aceste intarzieri: incapacitati de plata, "beneficiari" cu conturi blocate pentru nevirarea darilor pe salarii pe proiecte etc.
Ca statul este hot se stie si acceptam dar mai este si PROST! Din cate stiu eu statul este obligat sa contibuie la bugetul UE dar atragerea de fonduri este optionala! Deci daca statul nu finanteaza proiectele la timp, nu avizeaza plati etc nu primeste nici un euro de la UE! Dece avem sold 0, rulaj 0 la bugetul de stat. In cazul in care statul plateste catre beneficiarii de proiecte 100 lei, minim 80 lei ii are de la UE! Putem spune ca in acest moment statul a bagat in piata (in economie) 100 de lei din care maxim 20 sunt ai lui!
Specific acestui tip de proiecte pe resurse umane este faptul ca 70-80% din buget este reprezentat de salarii. In aceste conditii din start 35-40 lei (din cei pe care-i plimba statul) se intorc la stat sub forma de contributii si impozite! Apoi mai apar TVA uri la achizitii FEDR, chirii etc care si acestia se intorc la stat dar care sunt mai greu de cuantificat! Tragand linia si adunand: statul baga 100 de lei in proiect din care maxim 20 sunt ai lui si primeste inapoi minim 40-45 lei! Statul in aceste conditii ruleaza prin conturile sale 145 lei si ramane cu un plus de minim 25 lei (ca sa nu mai mai vorbim de cuantumul penalitatilor pentru intarzieri la plata contributiilor). In tot acest algoritm am ignorat si cofinantarea beneficiarului care poate ajunge si ea la 5 %! Ignoram totodata faptul ca salariile nete ale angajatilor ajung instant in piata! Constructia de mai sus are in vedere ca beneficiarul este ONG sau SC!
Dar statul lucreaza cu picioarele dovada stau si luarile de pozitii ale diverselor ONG, grupuri etc referitoare la tergivesarea platilor ba de ministere ba de alte autoritati!
Si in aceste conditii inteleg frustrarea si revolta initiatorului topicului si ma enerveaza atitudinea superioara a celor care-si permit sa fie detasati!
Sus
MihaiPatrascu
Site Admin

MesajTrimis: Vin Mar 04, 2011 2:16 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

De acord cu unele dintre comentarii, dar nu sunt de acord cu cele in care folositi cuvinte precum "hoț" și "prost" si va rog sa le evitati in viitor.

Sunt de acord ca este mai greu decat scrie in ghiduri si in contracte si noi toti ne confruntam cu multe neajunsuri in proiectele noastre, dar totusi cred ca si dvs. sunteti de acord cand afirm ca derularea unui proiect este o chestiune integral la alegerea solicitantului de finantare. Pana la urma, efectul net este acela ca, de fapt, contributia proprie a beneficiarului este mai mare decat cea scriptica, din contract. Cam acestea sunt conditiile si nu cred ca sunt necunoscute de cei care doresc sa deruleze un astfel de proiect. Daca ne-am limita la ONG-uri si SRL-uri, nu sunt intrutotul de acord ca este vorba de o prestare de servicii catre stat. Eu cred ca situatia este ceva mai elaborata si pleaca de la criteriul de eligibilitate pentru aceste tipuri de entitati si care este, in esenta, exprimat prin "cu activitate in domeniu". Exista aici o ipoteza implicita deci ca aceste entitati ar derula oricum aceste tipuri de proiecte, iar sprijinul din FSE vine in cazul lor doar ca un sprijin.

Se poate discuta mult pe aceasta tema, dar am spus deja ca sunt in principiu de acord cu ceea ce s-a afirmat in trecut, adica cu faptul ca situatia actuala este una care ne face pe noi toti sa avem de pierdut. Nu fusesem de acord cu niste calcule, dar e o interpretare personala si sunt de acord ca e destul de dificil de cuantificat beneficiul pur si simplu in valoare monetara.

Nu am nimic impotriva sa fiti oricat de patimas(i) doriti in mesajele dvs., singura rugaminte este sa folositi cuvinte si constructii de fraze bine alese, care sa nu poata fi interpretate ca jigniri sau calomnii. De asemenea, mi-as dori sa pastram dialogul la nivelul schimbului de idei si indemnului la actiuni pragmatice si cu rezultate masurabile.

In fine, legat de partea de detașare, o atitudine profesionista și pragmatica nu poate fi decat una detasata. Sper ca nu-mi contestati dreptul de a avea atitudinea care rezulta din experienta si trairile mele proprii in domeniu. Very Happy

Ca sa nu fie numai chestiuni negative si fara nicio stire pozitiva, poftiti: in proiectul unde sunt eu implicat acum in mod direct, ca parte a echipei de implementare, ieri, 03 martie, am primit plata promisa ca se va debloca dupa 01 martie. Macar aici s-au tinut de cuvant.
Sus
gelu.g
Nou venit

Data înscrierii: 04/Mar/2011

MesajTrimis: Lun Mar 07, 2011 1:45 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

URA! Ce bucurie: s-au tinut de cuvant si v-au platit ceea ce au promis atunci cand au incalcat Contractul!
Si daca nu sunt indiscret: au platit prefinantarea integral, conform contractului de grant, sau partial dupa cum le tuna reprezentantilor statului? (bineinteles in cazul in care discutam despre prefinantare in cazul dvs!)
Va veni ziua in care vom avea un aparat de stat onest care sa-si asume o minima decenta si onoare de a respecta un contract in care este parte? Se foilosofeaza, se apare la TV si se vorbeste entuziasmant despre crestere economica bazata pe absorbtia de fonduri europene dar in realitate suntem de lumea a 7 - a daca statul nu e capabil sa respecte termenii unui contract! Sunt proiecte castigate din octombrie - noiembrie (pe DRU) nesemnate inca (iar prefinantarea Dumnezeu stie cand o veni si in ce cuantum, cumva 10% ?)! Cum sa-ti faci o planificare de resurse, sa nu mai vorbim de cash flow uri?! Cum poti initia o relatie cu o banca in aceste conditii, in vederea obtinerii unui credit?! Si tot despre planuri pe termen scurt si mediu: planurile de lansare a cererilor de proiecte apar in fiecare zi cu alte termene de lansare! Si atunci cand e clar ca suntem intr-o lume care nu are legatura cu lumea civilizata de ce sa riscam sa fim impocriti cenzurandu-ne limbajul?!
Sus
Whisper
Nou venit

MesajTrimis: Lun Dec 16, 2013 9:00 pm    Titlul subiectului: Echipa de implementare POSDRU Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua!
Am si eu o intrebare careia nu ii gasesc raspunsul niciunde. In momentul scrierii cererii de finantare pentru un proiect POSDRU, la membrii echipei de implementare a fost trecuta o experienta generala cam mare. Este posbil ca la momentul in care se fac angajarile pe proiect sa nu se gaseasca persoane care sa indeplineasca criteriile respective (criterii ce privesc experienta generala si nu cea specifica)
Intrebarea mea este daca ulterior contractarii se poate veni cu o notificare prin care se modifica acest criteriu al experientei generale sau care este solutia.
Va multumesc din suflet si sper sa gasesc aici raspunsul.
Sus
tedidora
Nou venit

MesajTrimis: Dum Ian 19, 2014 12:41 am    Titlul subiectului: pentru utilizatorul Whisper Răspunde cu citat (quote)

Buna seara!

Imi pare rau ca vad atat de tarziu intrebarea dvs... dupa o luna...sper ca va mai foloseste un raspuns. Este bine ca intr-o cerere de finantare, la experienta necesara sa treceti pana in 5 ani sau intre 5 si 10 ani sau peste 10 ani experienta in domeniul respectiv, apoi cu precizarea sarcinilor pe care ecpertul respectiv le va avea in proiect. Daca treceti 20 de ani experienta, doctor cu nu stiu cate diplome si cate si mai cate, bazandu-va pe o anumita persoana, daca persoana respectiva pleaca, va fi foarte greu de inlocuit, pesemne doar prin act aditional, si nu automat, cum ar fi fost normal. Va doresc multa bafta. Cu stima, Teodora Gheorghevici
Sus
daniela visoianu
Nou venit

Data înscrierii: 11/Mai/2014

MesajTrimis: Dum Mai 11, 2014 11:33 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

sa speram ca acesta este topicul potrivit:

in noile proiecte contractate pe POSDRU se da urmatoarea speta:
- un expert (AM, sa spunem) este in situatia sa isi deschida al doilea Contract (CIM) pe un al doilea proiect, la un al doilea (diferit, alt proiect) angajator.
- ambii angajatori sunt in situatia in care au planificat salariile conform Ghidului solicitantului, respectand plafoanele de salarizare impuse.
- angajatul insa, prin al doilea CIM va depasi limita de plafon de salarizare lunara, daca se face un total la nivelul POSDRU.

Cum se va proceda, deci, pentru al doilea CIM?
Nu exista nicaieri obligatia ca angajatul - care nici nu are interesul - sa ma informeze despre salariul lui pe alt proiect (da deja o declaratie pe numarul de ore)

Multumesc
tedidora
Nou venit

MesajTrimis: Lun Mai 12, 2014 4:33 pm    Titlul subiectului: pentru Daniela Răspunde cu citat (quote)

Eu inteleg ca limita este pentru salariul dintr-un singur proiect, in cadrul bugetului alocat pentru un singur proiect. Limita nu se refera la salariile cumulate. Cu stima, Teodora.
Sus
alessia2007
Nou venit

Data înscrierii: 02/Iul/2014

MesajTrimis: Mie Iul 02, 2014 3:30 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua.
Imi puteti spune, va rog, daca un expert din echipa de management este in concediu de odihna in functia de baza poate fi pontat in proiect?
Sus
Dianne
Nou venit

MesajTrimis: Vin Noi 06, 2015 5:06 pm    Titlul subiectului: Re: Echipa de implementare POSDRU Răspunde cu citat (quote)

Whisper a scris:
Buna ziua!
Am si eu o intrebare careia nu ii gasesc raspunsul niciunde. In momentul scrierii cererii de finantare pentru un proiect POSDRU, la membrii echipei de implementare a fost trecuta o experienta generala cam mare. Este posbil ca la momentul in care se fac angajarile pe proiect sa nu se gaseasca persoane care sa indeplineasca criteriile respective (criterii ce privesc experienta generala si nu cea specifica)
Intrebarea mea este daca ulterior contractarii se poate veni cu o notificare prin care se modifica acest criteriu al experientei generale sau care este solutia.
Va multumesc din suflet si sper sa gasesc aici raspunsul.

Buna ziua
Din experienta mea de 10 ani, nu, nu cred ca puteti modifica. Atunci cand a fost evaluata cererea dvs. de finantare s-a avut in vedere gradul de experienta al echipei de management/ implementare. Altfel spus, daca aplicati pe pozitia de SENIOR dar dumneavoastra sunteti INCEPATOR, ce credeti ca va face angajatorul? Va va angaja? Wink
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> FONDURI STRUCTURALE SI DE COEZIUNE Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum