Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Tanar 21 ani - indrumare fonduri europene agricultura

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> AGRICULTURA (EXCLUSIV AGROTURISM)
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
yaan1990
Nou venit

Data înscrierii: 22/Mai/2011

MesajTrimis: Dum Mai 22, 2011 9:29 pm    Titlul subiectului: Tanar 21 ani - indrumare fonduri europene agricultura Răspunde cu citat (quote)

deci sa scriu mai pe intelesul tuturor... am inteles ca nu am probleme cu varsta... dar nu inteleg care e faza sa dovedesc "este necesar sa provina dintr-o familie de fermieri si a lucrat minim 50% din timp in ferma cu cel putin 12 luni inainte de depunerea dosarului". cum se explica asta

Ultima modificare efectuată de către yaan1990 la Dum Iul 31, 2011 7:57 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Adresa AIM
MihaiPatrascu
Site Admin

Data înscrierii: 13/Iul/2009
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mai 30, 2011 1:11 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Atunci cand te gandesti la fonduri europene, obiectivul nu poate fi "sa iau bani", ci "sa imi dezvolt activitatea (afacerea)". Incearca sa reformulezi in acesti termeni ideea ta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
geo_t
Expert

Data înscrierii: 11/Ian/2007

MesajTrimis: Mie Iun 01, 2011 7:58 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ca sa completez putin as reformula:
- ce activitate fac sau vreau sa fac
- cum pot sa "o cresc mare"
- de cati bani am nevoie

Pentru ca tu vrei sa te lipesti de acesti bani iti spun ca ai nevoie de toti banii pe care ii vrei. Prin aceste fonduri, in baza unui proiect aprobat, ti se ramburseaza niste investitii pe care tu le faci in afacerea proprie.
Nu te invata nimeni sa faci afaceri si nici nu e ca la Caritas sa ti se dea de nx suma...
Scopul acordarii acestor bani este dezvoltarea unei activitati/idei/afaceri.
La 21 de ani ai putea sa citesti putintel din programele sectoriale si apoi sa ne intrebi.
Dar grabeste-te ca timpul trece.
ovidiu cucu
Solicitant

Data înscrierii: 03/Ian/2012

MesajTrimis: Sâm Ian 14, 2012 10:39 am    Titlul subiectului: masura 121 Răspunde cu citat (quote)

Am accesat masura 141 si am fost declarat eligibil dar acum astept sa vad daca mi.l si finanteaza.Insa as vrea sa accesez si masura 121,ACUM in aprilie,dar nu inteleg din ghid o treaba,si va rog sa ma ajuta.ti sa inteleg:cum e treaba cu cofinantarea,nu am banii in mana si as dori sa apelez la o banca sau merge si cu un producator de tractoare?VA ROG AJUTATI.MA<prin masura vreau sa cumpar un tractor> Crying or Very sad
Sus
MihaiPatrascu
Site Admin

MesajTrimis: Sâm Ian 14, 2012 6:31 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Conform Ghidului Solicitantului, "merge" astfel:
Citat:
Beneficiarul trebuie sa declare ca asigura cofinantarea investitiei Potentialul beneficiar este obligat sa identifice sursa de cofinantare pentru sustinerea executarii investitiei si sa aiba în vedere pregatirea documentelor necesare în acest caz. Solicitantul va prezenta la depunerea Cererii de finantare sursa cofinantarii, - documentele de la solicitant care dovedesc capacitatea si sursa de cofinantare pot fi (unul sau mai multe dintre ele emise de institutii financiar bancare):

a) Extras de cont bancar vizat si datat de banca cu cel mult cinci zile lucratoare înainte de data depunerii cererii de finantare, în cazul cofinantarii prin surse proprii (autofinantare) si prin certificate de depozit nominative si dematerializate, cu o scadenta mai mica sau egala cu trei luni fata de data închiderii licitatiei de proiecte;

b) extras de cont bancar vizat si datat de banca cu cel mult cinci zile lucratoare înainte de data depunerii cererii de finantare, în cazul existentei unor surse de cofinantare de tipul: granturi, sponsorizari, donatii, însotit de un document care sa ateste sursa respectiva, emis de organizatia care a acordat-o;

c) extras de cont bancar si Formularul de achizitie titluri de stat, emise si vizate de banca, în cazul cofinantarii prin titluri de stat cu o scadenta mai mica sau egala de trei luni fata de data închiderii licitatiei de proiecte;

d) extrasul liniei de credit datat cu cel mult cinci zile lucratoare fata de data depunerii cererii de finantare si Contractul de credit vizat de banca, în cazul cofinantarii prin linie de credit cu o valabilitate de un an fata de data lansarii licitatiei de proiecte, deschis la o banca;

e) Scrisoare de confort (certificat de confirmare de fonduri) cu o valabilitate de 120 zile.

Se merge pe principiul "arata banii". Pentru ca pana acum, prea multi au mers pe principiul "las', moshule, ca ma descurc eu" (uneori dusi cu vorba si de consultanti mai putin seriosi), iar apoi nu au incheiat contractele de finantare sau le-au incheiat si nu au facut nimic, blocand banii pentru altii care puteau sa faca investitii.

Deci daca incerci sa megi pe ideea "las', moshule", mai bine nu te bagi. Fara sa o spun cu rautate, Masura 121 nu e Masura 141. Pe 121 joci in liga mare, cot-la-cot cu fermierii profesionisti, care alearga dupa milionul de euro. In cazul tau, cred ca mai avantajos ar fi fost sa aplici pe 112, dar acum s-ar putea sa nu te mai califici, daca ti se finanteaza proiectul pe 141.
Sus
ovidiu cucu
Solicitant

Data înscrierii: 03/Ian/2012

MesajTrimis: Dum Ian 15, 2012 9:05 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

multumesc pentru raspuns.cred ca nu o sa ma accesez Crying or Very sad
Sus
yaan1990
Nou venit

Data înscrierii: 22/Mai/2011

MesajTrimis: Dum Feb 12, 2012 11:28 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mai am timp sa ma inregistrez la masura 112..? cand se incep depunerile pt acest an, (Daca se mai depun) ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Adresa AIM
MihaiPatrascu
Site Admin

MesajTrimis: Dum Feb 12, 2012 12:20 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Citat:
112 - Instalarea tinerilor fermieri 01.06.2012 - 29.06.2012

Sursa: Calendar de finanțare - PNDR 2012 | Blog Fonduri Europene
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> AGRICULTURA (EXCLUSIV AGROTURISM) Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum