Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Idei si Cerinte pt accesarea fondurilor europene

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> AGRICULTURA (EXCLUSIV AGROTURISM)
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Zezima
Nou venit

Data înscrierii: 01/Aug/2011

MesajTrimis: Lun Aug 01, 2011 4:49 pm    Titlul subiectului: Idei si Cerinte pt accesarea fondurilor europene Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua, ma numesc Lucian si am 20 de ani, am un teren de aproximativ 500 000 m2(jumatate de hectar) la 25km de Iasi, as dori sa imi infintez o afacere pe acest teren si am nevoie de cateva idei si sugestii. Eu m-am gandit sa imi fac o crescatorie de iepuri dar nu dispun de nici un ban, doar de teren. As dori sa stiu cum pot sa accesesz fondurile europene nerambursabile. Am inteles ca U.E. te ajuta cam cu 95% iar tu pui diferenta si banii ii ei treptat. Va rog sa imi spuneti cum e treaba cu fondurile astea europene, este greu sa le obtii ?, ai nevoie mai intai sa faci un imprumut in banca?, cine te ajuta sa construesti dosarul si asa mai departe.

PS: As dori sa imi raspunda cineva care si-a infintat o afacere pe baza acestor fonduri.

Va multumesc si astept raspuns
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MihaiPatrascu
Site Admin

Data înscrierii: 13/Iul/2009
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 01, 2011 6:16 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Crescatoriile de iepuri si programele de fonduri europene nu sunt o idee prea grozava, luate in combinatie. Fara a intra in detalii, daca te limitezi numai la iepuri, ar trebui sa ai peste 2000 de exemplare. Asta numai de inceput.

Un proiect in agricultura se face mai bine combinat: iepuri + cultura de ceva + ce mai stii tu sa faci + ce mai suporta terenul tau.

Din ce ne scrii tu aici, nu prea ai de nici unele, incepand cu terenul care iti lipseste aproape cu desavarsire (jumatate de hectar inseamna totusi 5000 mp Very Happy ).

Sfatul meu este sa faci ce stii, nu ce iti spun altii. (In caz ca ai preluat ideea cu iepurii de pe Internet, ar fi bine sa o uiti; de aceea se si vinde pe Internet, fiindca nu au putut s-o "vanda" in practica.).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Silvia Butea
Solicitant

Data înscrierii: 08/Noi/2011
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Mar Noi 08, 2011 11:33 am    Titlul subiectului: Ferma iepuri Răspunde cu citat (quote)

Buna,

Nu cred ca infiintarea unei firme de iepuri e o idee buna. In primul rand, pentru a accesa fonduri in agricultura, ferma trebuie sa functioneze si sa fie pe numele Dvs. nu mai mult de 12 luni. Este foarte important criteriul de eligibilitate cu privire la minim cele 6 UDE: trebuie sa aveti deja minim 6000 femele de reproducere pe numele tau. Bineinteles, si o infrastructura pentru acestea. Puteti cere bani pentru dezvoltarea fermei, nu pentru infiintarea ei. Prin proiect, trebuie sa ajungeti la 10 UDE in 5 ani, deci la 10.000 iepuri. Si asta numai pentru suma minima de 12.000 Euro.

Sfatul meu este sa faceti ceea ce stiti sa faceti, nu ce se vehiculeaza ca ar fi profitabil. O afacere depinde de capital, locatie, populatia deservita si varsta, veniturile ei - mai exact, de cererea manifestata pe o anumita nisa de piata, dar si de abilitatile sau experienta Dvs.

Daca nu aveti asa ceva, acumulati si deschideti mai tarziu o firma pe cont propriu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> AGRICULTURA (EXCLUSIV AGROTURISM) Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum