Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Panificatia brutarie

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> AGRICULTURA (EXCLUSIV AGROTURISM)
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Silviu Onitoiu
Nou venit

Data înscrierii: 07/Apr/2011
Locație: Bragadiru

MesajTrimis: Vin Apr 08, 2011 1:11 am    Titlul subiectului: Panificatia brutarie Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

Doresc sa va intreb daca se mai pot accesa fonduri structurale pentru utilarea unei brutarii cu aparatura necesara in vederea infiintarii unei intreprinderi mici?
Am constructia necesara P+1 de 80 cu 80m cu vad in sectorul agricol Ilfov, nu mai sunt bani pentru continuarea proiectului.

Multumesc.
loredanar
Nou venit

Data înscrierii: 12/Apr/2011

MesajTrimis: Mar Aug 23, 2011 6:38 am    Titlul subiectului: multumesc pentru remarci Răspunde cu citat (quote)

" orice sut in fund e un pas inainte"
Clarificare...nu sunt consultant de fonduri europene, doar am accesat aceste fonduri...si ma gandeam sa ajut si pe altii. Stiu ca am gresit...insa m-am omorat pe nimeni...oricum omul nu se baza pe raspunsul meu. Eu doar am vrut sa incurajez oamenii sa acceseze fonduri.
Si inca ceva...domnilor care imi gasiti nod in papura...daca ati vazut ca acest domn a postat intrebarea in aprilie...de ce nu v-ati deranjat..sa-i raspundeti pana acum..ca doar sunteti consultati.
Oricum am sters indrumarea cu 312 ca sa nu ramana in analele Google..
Va doresc spor in toate si multa sanatate!

Ultima modificare efectuată de către loredanar la Vin Aug 26, 2011 4:24 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
MihaiPatrascu
Site Admin

Data înscrierii: 13/Iul/2009
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Aug 23, 2011 12:08 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Brutarie prin Masura 312? Hmmmm... As dori un exemplu de astfel de proiect selectat pe 312.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
loredanar
Nou venit

Data înscrierii: 12/Apr/2011

MesajTrimis: Vin Aug 26, 2011 9:28 am    Titlul subiectului: mii de scuze pt indrumarea gresita.. Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua,
Imi cer scuze pentru indrumarea gresita 312..era de fapt 123...Multumesc d-lui Patrascu pentru atentionare..
Deci revenind la brutarie se poate accesa :
APDRP – FEADR
Masura 123: Cresterea valorii adaugate a produselor agricole si forestiere
Schema de ajutor de stat XS13/2008
Valoarea proiectului de investitii
Valoarea maxima a finantarii nerambursabile pentru un proiect este de 50% din valoarea eligibila a proiectului, maxim 3.000.000 Euro/proiect
Activitati / Cheltuieli eligibile:
Tipuri de investitii eligibile
- modernizarea/infiintarea de unitati de panificatie
- modernizarea/infiintarea de unitati de patiserie
- modernizarea/infiintarea de unitati de paste fainoase
Cheltuieli eligibile
- constructii si echipamente, utilaje, linii tehnologice complexe pentru unitati de panificatie, patiserie si paste fainoase
- constructii si/sau echipamente pentru protectia mediului (tratarea, reciclarea si eliminarea produsilor reziduali si deseurilor nocive, reducerea emisiilor de zgomot, de praf, economisirea energiei, depozitarea deseurilor)
- achizitionarea de mijloace de transport noi, specializate

Ultima modificare efectuată de către loredanar la Vin Aug 26, 2011 4:24 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
ccft
Nou venit

Data înscrierii: 07/Dec/2010
Locație: cluj-napoca

MesajTrimis: Vin Aug 26, 2011 11:10 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Doamna sau domnisoara Loredana (presupun), o dati din lac in put! Fara suparare, mai aveti de invatat cate ceva in domeniu pana sa incepeti sa-i indrumati pe altii. Un beneficiar al masurii 123 poate fi situat pe intreg teritoriul Romaniei, nu doar in mediul rural.
Faceti aceeasi confuzie ca si multe televiziuni cu masura 112 - Instalarea tinerilor fermieri, cum ca beneficiarii trebuie sa-si faca mutatie de domiciliu in mediul rural Smile))
Ca si regula generala: masurile pe PNDR care incep cu 1 sunt destinate pentru tot teritoriul Romaniei (atat rural cat si urban) iar masurile care incep cu 3 sunt destinate exclusiv mediului rural.
Sus
MihaiPatrascu
Site Admin

Data înscrierii: 13/Iul/2009
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Aug 26, 2011 3:54 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ma rog, ar mai fi de mentionat ca schema XS13/2008 a functionat in ... 2008. A urmat o noua schema, care a functionat in 2010 si 2011 si, daca raman bani, e planificata sa functioneze pana in 2013 inclusiv.

Banuiesc eu de unde vine confuzia cu 312 ... Pe celalalt forum, unde nivelul e la - scuzati - genunchiul broastei, apare acest raspuns eronat, care desi a fost corectat, ramane in rezultatele Google. De unde si ideea cu 312.

Ca sa clarificam, pentru ca prea mult ne invartim in jurul cozii si pana si clientii isi dau seama ca nu e suficient de documentat consultantul:

<scoala de vara>
- procesarea produselor agricole (deci si brutarie) se incadreaza, in general, pe Masura 123 a PNDR.
- deoarece faina este o materie prima care se regaseste in Anexa I la tratatul de constituire a Comunitatii Europene (Capitolul 11 din nomenclator -> produse de morarit)
- deoarece produsele de panificatie nu figureaza in Anexa I amintita mai sus

Rezulta ca finantarea face obiectul unei scheme de ajutor de stat, complementara Masurii 123 a PNDR. Oricare ar fi acea schema in vigoare, actualmente N578/2009.
</scoala de vara>

@ccft, nu fi rau, las-o si pe colega noastra sa acumuleze, pentru ca totusi a facut un efort de a se documenta, a cautat sa prezinte activitati eligibile, etc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> AGRICULTURA (EXCLUSIV AGROTURISM) Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum