Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Ajutorul tip "de minimis"
Du-te la pagina Anterioară  1, 2

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> DIVERSE
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
edelweiss
Nou venit

Data înscrierii: 31/Ian/2010
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 31, 2010 9:25 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu stiu daca acest topic este inca activ, insa am cateva nelamuriri legate de ajutorul de minimis:
- daca lista codurilor CAEN prevazuta in ghid este stricta sau o societate care indeplineste conditiile dar care nu are unul din codurile CAEN listate in ghid, poate aplica?
- daca exista si unde se pot gasi modelele oficiale/standard ale declaratiilor pe propria raspundere cerute pentru intocmirea dosarului.

Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
MihaiPatrascu
Site Admin

Data înscrierii: 13/Iul/2009

MesajTrimis: Dum Ian 31, 2010 11:25 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In Ghidul Solicitantului nu este prevazuta o lista de coduri CAEN. Probabil utilizati o versiune veche.

Eu recomand sa apelati la ajutor calificat pentru intocmirea documentatiei si asistenta in implementare, mai ales ca este un program care pana de curand nu prea s-a derulat si pot sa apara multe neprevazute.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Dum Feb 07, 2010 2:15 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Practic sunt in derulare doua programe de acordare a ajutorului de minimis.

- Unul derulat din fonduri guvernamentale prin Mnisterul finantelor publice (HG 803 din 2009 care modifica HG 1164 din 2007). Ca o curiozitate, cred, ca este singurul program de finantare care acepta achizitionarea de echipamente second hand.

- Al doilea in cadrul POR derulat prin ADRuri. La cel de al doilea (Ordinul ministrului dezvoltĂŁrii, lucrĂŁrilor publice Âși locuinĂŸelor nr. 155/2008, exista atasata si o lista cu codurile CAEN acceptate). Atentie ca Ordinul 155 a suferit mai multe actualizari (Ordinul ministrului dezvoltĂŁrii, lucrĂŁrilor publice Âși locuinĂŸelor nr. 709/2009).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Mar Feb 09, 2010 12:14 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Tot legat de ajutorul de minimis, in formualrele tipizate se vorbeste despre intreprinderi autonome, partenere si legate.

Daca o persoana fizica detine 95% dintr-o societate comerciala si 90% sa zicem, dintr-o a doua societate comerciala, cele doua societati comerciale sunt considerate autonome?

Daca o societate comerciala detine un procent intr-o alt societate este clara situatia, daca procentul detinut este sub 25% cele dua sunt considerate autonome, daca procentul este cuprins intre 25 si 50% cele doua sunt considerate partenere si peste 50% sunt considerate intreprinderi legate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
ebi
Senior

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Feb 09, 2010 6:15 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

adi_c a scris:

Daca o persoana fizica detine 95% dintr-o societate comerciala si 90% sa zicem, dintr-o a doua societate comerciala, cele doua societati comerciale sunt considerate autonome?

Numai dacĂŁ NU actioneazĂŁ pe aceeaÂși piaĂŸĂŁ relevantĂŁ sau pe o piaĂŸĂŁ adiacentĂŁ= piaĂŸĂŁ aflatĂŁ direct Ăźn amonte/aval, Ăźn caz contrar sĂźnt "legate".
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Mar Feb 09, 2010 11:23 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dl. Ebi, fara suparare, m-ai pierdut pe drum...

Poti sa traduci? Surprised Intr-un limbaj oarecum mai usor de cuantificat...
Sus
MihaiPatrascu
Site Admin

MesajTrimis: Mie Feb 10, 2010 10:41 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Prevederile sunt cele din Legea 346/2004, amendata ulterior. Unul dintre aceste amendamente spune:

Cod:
Art. 4^4
[...]
    (4) Întreprinderile Ăźntre care existĂŁ oricare dintre raporturile descrise mai sus, prin intermediul unei persoane fizice sau al unui grup de persoane fizice care acĂŸioneazĂŁ de comun acord, sunt, de asemenea, considerate Ăźntreprinderi legate, dacĂŁ ĂźÂși desfĂŁÂșoarĂŁ activitatea sau o parte din activitate pe aceeaÂși piaĂŸĂŁ relevantĂŁ ori pe pieĂŸe adiacente.
    (5) O piaĂŸĂŁ adiacentĂŁ, Ăźn sensul prezentei legi, este acea piaĂŸĂŁ a unui produs sau a unui serviciu situatĂŁ direct Ăźn amonte ori Ăźn aval pe piaĂŸa Ăźn cauzĂŁ.

Textul legii poate fi gasit aici.

apoi Instructiunile din data de 26.03.2004 emise de Consiliul Concurentei publicate in Monitorul Oficial nr. 288/01.04.2004:
Cod:
Piata relevanta a produsului cuprinde toate produsele care sunt considerate de cumparatori ca interschimbabile sau substituibile, datorita caracteristicilor, pretului si utilizarii acestora. Aceste produse trebuie sa fie suficient de asemanatoare, astfel incat consumatorii sau beneficiarii sa le ia in considerare atunci cand iau deciziile de cumparare

Daca exista si alte documente care vorbesc despre piata relevanta, chiar as fi interesat sa le cunosc.
Sus
ebi
Senior

MesajTrimis: Mie Feb 10, 2010 11:35 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

adi_c a scris:
...
Poti sa traduci? Surprised .

MulĂŸumim lui Mihai pentru abordarea riguroasĂŁ a subiectului. Poate sĂźnt binevenite ceva exemple pe care le-am ĂźntĂźlnit:
1.AceeaÂși acĂŸionari majoritari au douĂŁ firme: una de prelucrare a laptelui Âși o fermĂŁ de vaci cu lapte: Cele douĂŁ firme sĂźnt legate.
2.AceeaÂși acĂŸionari majoritari au o firmĂŁ de colectare a deÂșeurilor Âși o firmĂŁ care deĂŸine un supermarket: Cele douĂŁ firme sĂźnt autonome.
3.AceeaÂși acĂŸionari majoritari au 4 firme: un abator, o fermĂŁ pomicolĂŁ Âși douĂŁ hoteluri. Abatorul Âși ferma sĂźnt autonome, dar cele douĂŁ firme care deĂŸin hotelurile sĂźnt legate.
Cred cĂŁ a simplu! Important este sĂŁ ĂźnĂŸelegem de ce se fac aceste legĂŁturi complicate: pentru a nu favoriza divizarea artificialĂŁ a Ăźntreprinderilor/activitĂŁĂŸilor Ăźn vederea obĂŸinerii facilitĂŁĂŸilor care se acordĂŁ Ăźn UE IMM-urilor.
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Joi Feb 11, 2010 11:06 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru lamuriri.
Sus
stf_mihai
Nou venit

Data înscrierii: 01/Mar/2010

MesajTrimis: Lun Mar 01, 2010 11:49 am    Titlul subiectului: buna ziua Răspunde cu citat (quote)

De unde pot downloada lista codurilor caen eligibile pentru ajutorul de minimis sau unde gasesc aceasta lista? Multumesc
Sus
MihaiPatrascu
Site Admin

MesajTrimis: Lun Mar 01, 2010 1:27 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu exista o astfel de lista. Am mai precizat si anterior acest lucru.
Sus
stf_mihai
Nou venit

MesajTrimis: Lun Mar 01, 2010 4:33 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

spre exemplu pentru infiintarea unei unitati de fabricare a dezinfectantilor, substante antiseptice si suplimente nutritive (cod caen 1086; 1089; 2020) pot obtine ajutorul de minimis? multumesc
Sus
ebi
Senior

MesajTrimis: Lun Mar 01, 2010 4:36 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da.
stf_mihai
Nou venit

MesajTrimis: Lun Mar 01, 2010 5:12 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

multumesc mult pentru raspunsuri
Sus
stf_mihai
Nou venit

MesajTrimis: Mie Mar 10, 2010 1:40 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Studiul tehnico-economic pentru ajutorul de minimis este obligatoriu sa fie intocmit de o firma specializata (cod caen 7022) chiar daca societatea mea are ca obiect de activitate si acest cod caen si pot intocmi acest studiu?
Sus
MihaiPatrascu
Site Admin

MesajTrimis: Mie Mar 10, 2010 3:53 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In ordine: din octombrie nu, da.

Dar zic si eu un fapt care ar trebui sa fie evident: codul CAEN printre activitati nu garanteaza si cunostintele necesare intocmirii studiului. Very Happy E vorba aia cu sunt prea sarac ca sa ma zgarcesc.

Plus ca eu zic sa va reconsiderati optiunea pe fonduri de minimis, e batalie mare aici si sanse de a mai obtine ceva finantare tind azi spre zero. Au si englezii o vorba: "The early bird gets the worm." Insa sunt si alte programe disponibile.
Sus
stf_mihai
Nou venit

MesajTrimis: Mie Mar 10, 2010 4:21 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cunostinte pentru intocmirea proiectului avem, nu ar fi primul proiect de genul acesta. Alte fonduri gen minimis, ce mi-ati recomanda? As dori sa incep productia de dezinfectanti, antiseptici si suplimente nutritive. vreau sa fac o extindere la unitatea care exista deja.
Sus
MihaiPatrascu
Site Admin

MesajTrimis: Mie Mar 10, 2010 6:35 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Daca vreti sa va faceti proiectul singur, eu pot sa va sfatuiesc, dar imi dati si mie primul lot de produse de pe noua linie gratis. Facem si noi barem un barter. Very Happy Fara suparare. Very Happy
Sus
MihaiPatrascu
Site Admin

MesajTrimis: Joi Noi 25, 2010 7:09 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

E vorba de "activitatile propuse spre finantare". Adica sa nu se finanteze de doua ori acelasi proiect.
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> DIVERSE Ora este GMT + 3 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2
Pagina 2 din 2

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum