Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

ptr a deveni consultant

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> SUBIECTE CONEXE RELEVANTE
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
grego
Nou venit

Data înscrierii: 11/Ian/2007

MesajTrimis: Dum Feb 04, 2007 2:18 am    Titlul subiectului: ptr a deveni consultant Răspunde cu citat (quote)

ptr a deveni consultant,de ce anume am nevoie?,iar dc am o firma de cosultanta in domeniul fondurilor structurale mai mult ptr administratiile publice adica cu proiecte de valori de peste 600000 eu pot lua ca si consultanta 7%din val. proiectului? Idea [/b]
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
novixx
Junior

MesajTrimis: Dum Feb 04, 2007 2:59 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

te rugam, reformuleaza intrebarile, dupa caz ...
Sus
geo_t
Expert

Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Feb 04, 2007 11:11 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

grego
Te rog sa precizezi, fara sa te simti ofensat de intrebare, ce intelegi dumneata prin consultanta?
Respectiv ce servicii doresti sa faci pentru cei 7% pe care i-ai putea cere?
Sus

Junior

MesajTrimis: Mie Feb 07, 2007 12:33 am    Titlul subiectului: Re: ptr a deveni consultant Răspunde cu citat (quote)

grego a scris:
ptr a deveni consultant,de ce anume am nevoie? [

De cap, inteligenta, cunostinte aprofundate de economie, putere de analiza si concentrare, MS Office, etc.
Dupa cum ai formulat mesajul cred ca iti lipseste cel putin una din calitatile de mai sus.
geo_t
Expert

MesajTrimis: Mie Feb 07, 2007 1:13 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ma frapeaza naivitatea cu care se uzeaza de notiuni ambigui. Ce inseamna consultanta? Exista mai multe feluri de consultanta: financiara, tehnica, fiscala, economica, etc.
In acest capitol general intra si proiectarea - acolo unde este cazul. Acea valoare de 7% cuprinde multe si in general se refera la consultanta tehnica pe baza careia se intocmeste practic argumentatia economica.
E absurd ca un tip cu office care nu are habar de nimic (sunt anumite cuantumuri care se iau in calcul la devize, etc.) sa pretinda a fi consultant doar pentru ca ii intocmeste ceerea de finantare la un nene care nu stie.
O lucrare complexa de tehnologie, de ex. deschiderea si exploatarea unei fabrici de conserve, implica pe langa linia tehnologica propriuzisa - tot consultanta tehnica este si se plateste - constructii, instalatii de toate felurile - apa canal, ventilatie, electrice, tehnologice - racorduri de retele exterioare de apa, canalizare, eventual statie de epurare...
Credeti dvs. ca astea se fac cu "cunostinte aprofundate de economie"?
Eu iti fac analiza economica pe caz, swot, analiza financiara si nu sunt economist dar ma implic in ceea ce fac. Daca ne referim la cazul de mai sus, intai eu ma documentez despre fabrica, cheltuieli de fabricatie si intretinere, etc. apoi discut cu beneficiarul si impreuna punem la punct strategia de intocmire a documentatiei tehnice si economice.
Cum ai calculat? 600000 x 7% = 42000 euro?

Inca o data intreb: ce servicii oferiti in acesti bani? Pentru o fabrica de conserve: tomate, compoturi, sunt de ajuns. Cat crezi ca te costa proiectarea? Cu acte nu "la negru" cum prefera toti sa plateasca?

Ce simplu credeti ca se castiga zecile de mii de euro...!

Scuze daca am suparat pe cineva dar nu a fost intentionat.
Sus
geo_t
Expert

MesajTrimis: Mie Feb 07, 2007 1:29 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ca sa mai fac unele precizari.
La o investitie de obicei capitolul de consultanta si asistenta tehnica nu trebuie sa depaseasca 12% din valoarea investitiei.
Acest capitol cuprinde: Studii teren (geo, topo, hidro), avize si acorduri (documentatii+valoarea acestora), Proiectarea in toate fazele: SF+PT+CS+DDE, verificare tehnica atestata pe specialitati, banii de licitatie (de obicei sunt neeligibili), asistenta tenica, inspector de santier si, si, pa-pa-pa!!!! - consultanta! - cap.3.5.din devizul general.
Daca vreti voi ca acest consultant sa ia 7%, pentru restul lucrarii care de fapt este esenta, cat ar trebui?

Cu mare sinceritate va spun ca asemenea povesti de 7% li s-au indrugat bietilor oameni (unii nu erau chiar bieti dar nu conteaza asta ci aspectul etic al problemei) si intr-un final au ramas fara bani si cu un sfert de lucrare facuta, cererea, partea tehnica urmand sa o faca din alti bani.

Mai pun odata intrebarea unui "consultant": ce oferiti in acesti bani?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Mie Feb 07, 2007 10:13 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Desi nu sunt chiar in spiritul discutiei, am si eu cateva nelamuriri:

- de unde si pana unde administratiile publice locale (APL) or sa aplice doar la proiecte de peste 600.000 EURO?

- APLurile vor trebui sa asigure o cofinantare de 2%. La o finantare de 600.000 EURO, 2% inseamna 12.000 EURO, ceea ce pt. bugetul local al unui oras mic sau al vreunei comune este o suma enorma. Va asigur ca o primarie care isi permite sa asigure din bugetul local o cofinantare de 12k euro, are si propriul compartiment de integrare europeana care sa intocmeasca documentatia necesara finantarii (aici nu intra SFurile, dar alea nici nu costa 7%...).

- APLurile vor fi limitate la accesarea fondurilor structurale de capacitatea de cofinantare si cea de implementare a proiectelor. Nu va imbatati cu apa rece ca veti lua comisioane de 5 - 7% din sute de mii de euro doar pentru ca veti intocmi un dosar de finantare, eventual daca primarul localitatii respectiv va este nas, sau ruda apropiata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger

Junior

MesajTrimis: Mie Feb 07, 2007 12:15 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

geo_t a scris:

Mai pun odata intrebarea unui "consultant": ce oferiti in acesti bani?
Multumesc anticipat pentru raspuns.

Un consultant trebuie sa gestioneze proiectul si sa asigure toate serviciile pe care bine le-ai descris mai sus si, foarte important, sa garanteze semnarea contractului de finantare si sa asigure toate cele care urmeaza (achizitii, plati, servicii de implementare...)

PS La unele axe cheltuielile cu consultanta, proiectarea, tehnologia si alte asemenea sunt de max 5%.
geo_t
Expert

MesajTrimis: Mie Feb 07, 2007 3:14 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

adi_c

Toate afirmatiile tale sunt corecte. Suma aleasa este pur aleatorie pentru un exemplu de calcul.

Garantarea finantzarii si a asistentzei mai departe este OK!
Totusi, cred ca in practica uzuala se merge pana la semnarea contractului, de fapt declararea proiectului eligibil. De aici se cam descurca fiecare.
Sa va spun si de ce. Toata urmarirea proiectului in desfasurarea sa necesita timp. Un consultant oricat de "tare" ar fi el nu se poate ocupa decat de maxim 6-7 proiecte simultan atunci cand sunt grupate. Altfel se duce totul.

Eu nu sunt consultant ci proiectant insa am plecat cu proiectele incepand de la SF pana la obtinerea finantarii. Pe urma, daca a fost nevoie, am ajutat beneficiarul cu sugestii, sfaturi, etc. dar toti s-au descurcat singuri mai departe. Daca au fost aproape i-am pus in legatura unul cu celalat si s-au mai ajutat si intre ei.
Pentru finantari mici (chiar si mai mari, pana la un mil.) mi se pare aiurea sa le iau banii pentru ceea ce fac de fapt tot ei. Zicea cineva de dosarul de banca: pai nu tot el aduce toate actele? Nu e simplu sa se duca la banca, sa i se dea o lista cu ce acte are nevoie, sa le puna in dosar si gata?

Evident ca pe parcursul implementarii proiectului m-au tinut la curent cu desfasurarea. Acolo unde am fost si proiectant oricum trebuia sa asigur asistenta tehnica deci tot urmaream lucrarea.

Cam asa vad eu activitatea asta de consultanta! Cam cat m-ati plati pentru ceea ce ofer domnilor consultanti?
(Scuze, nu fac reclama si nu caut de lucru!)
Sus
novixx
Junior

MesajTrimis: Joi Feb 08, 2007 12:07 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

imi permit sa intervin si eu. un reprezentant al unei firme de consultanta sau un expert independent poate "scrie" un proiect care sa treaca de evaluare si sa fie propus spre finantare si poate alcatui, impreuna cu beneficiarul, documentatia aferenta necesara pentru semnarea contractului. dupa aceea, beneficiarul poate merge in continuare in derularea proiectului singur sau impreuna cu consultantul. numai ca adesea, beneficiarul vrea (sau este nevoit) sa continue singur si se regaseste in imposibilitatea de a realiza activitatile prevazute in proiect, ori pentru ca expertul a propus niste obiective superambitioase numai ca sa "sune" proiectul bine, ori pentru ca nu poate face fata problemelor administrative sau logistice. imi pare rau, dar un proiect nu se face doar cu un sprijin al unui consultant oarecare ce promite un proiect eligibil sau doar cu vointa fierbinte de a reusi. provocarea adevarata incepe la semnarea contractului, nu inainte.
Sus
geo_t
Expert

MesajTrimis: Joi Feb 08, 2007 12:40 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

novixx
este grav daca se intampla asa ceva, adica se promoveaza proiecte nerealiste care dau bine...
Revenim la copierea de proiecte care au "dat" bine... Fara a avea o baza reala de documentare mi se pare pierdere de bani si timp.
Pe un astfel de consultant, pe care eu il platesc sa ma ajute acolo unde eu nu stiu, si care imi insira baliverne pe hartie - lucruri la care eu nu ma pricep - l-as da in judecata.
Cand "scrie" un proiect ia contactul cu mine, beneficiar, imi cunoaste posibilitatile finaciare sau pe cele la care am acces. Vina cui este ca el face un proiect scos din cutie? Obiective ambitioase dar realiste nu povesti cu zane...
Revenim iar la profesionismul consultantului si pentru ce e platit. Nu este totul sa luam acei bani, este important pentru ce ii cheltuim si daca investitia si-a atins obiectivele.
Sus

Junior

MesajTrimis: Sâm Feb 10, 2007 11:54 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

geo_t a scris:
adi_c

Garantarea finantzarii si a asistentzei mai departe este OK!
Totusi, cred ca in practica uzuala se merge pana la semnarea contractului, de fapt declararea proiectului eligibil. De aici se cam descurca fiecare.

Sfat catre cei care doresc sa aplice la FS:
Nu contractati consultanta decat cu serviciile complete: pana la ultima transa de plata.
Altfel riscati sa nu va descurcati singuri.
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Sâm Feb 10, 2007 2:23 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Colegu anonimu' mi-as permite o observatie. In postul de mai n-ai selectat chiar bine citatul. S-ar putea intelege ca afirmatiile citate imi apartin.

Nu le contest valabilitatea doar ca nu-mi apartin. Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
geo_t
Expert

MesajTrimis: Dum Feb 11, 2007 11:57 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

...si, as completa eu pe dl. anonim, in transe de plata proportionale, fara nimic inainte de a vedea negru pe alb ca proiectul este eligibil.

Atentie, incercati sa testati cunostintele consultantilor dvs. Cereti-le niste referinte de la alte proiecte, verificati pe internet veridicitatea afirmatiilor...
Sus
Radu Teslaru
Junior

MesajTrimis: Lun Feb 12, 2007 5:05 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

adi_c a scris:
Colegu anonimu' mi-as permite o observatie. In postul de mai n-ai selectat chiar bine citatul. S-ar putea intelege ca afirmatiile citate imi apartin.

Nu le contest valabilitatea doar ca nu-mi apartin. Very Happy

scuze

in sfarsit, mi se afiseaza userul. am iesit din anonimat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
eddymutu7
Solicitant

MesajTrimis: Dum Feb 25, 2007 3:19 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Citat:
Atentie, incercati sa testati cunostintele consultantilor dvs. Cereti-le niste referinte de la alte proiecte, verificati pe internet veridicitatea afirmatiilor...

este greu,de aceea exista oameni specializati in fiecare domeniu,nu pot sa verific cat este de capabil un consultant un stomatolog,sau un instalator...pot insa testa un alt coleg din breasla mea.

Legat de tema topicului:cred ca autorul lui a vazut ca este un sector profitabil,si poate s-a gandit sa invete/aprofundeze,nu pot decat sa-i urez bafta,gandindu-ma ca marii experti de acum tot au fost candva la inceput,si totusi daca ar trebui sa apelez la un consultant,asi aplea la unul cu experienta
Sus
Radu Teslaru
Junior

MesajTrimis: Dum Feb 25, 2007 3:51 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

eddymutu7 a scris:

Legat de tema topicului:cred ca autorul lui a vazut ca este un sector profitabil,si poate s-a gandit sa invete ...

Va asigur ca toti consultantii adevarati care participa la acest forum nu incearca sa invete, ci sa invete pe altii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> SUBIECTE CONEXE RELEVANTE Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum