Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Banii europeni, Fata Morgana pentru firmele romanesti

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> SUBIECTE CONEXE RELEVANTE
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
lyonking
Nou venit

Data înscrierii: 01/Ian/1970

MesajTrimis: Lun Mar 15, 2010 12:42 pm    Titlul subiectului: Banii europeni, Fata Morgana pentru firmele romanesti Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua tuturor!
Sper ca odata inceput acest nou subiect sa gasim si raspunsuri la multe intrebari.
Chiar credeti ca e greu sa obtineti aprobarea unui proiect de finantare cu bani europeni nerambursabili?
Va spun eu! se obtine foarte usor, dar... nu mai vedeti banii de la UE!
Adica sa va explic ce inseamna asta.
faceti un proiect, vi de aproba dupa aproximativ 6 luni, dupa care urmeaza sa-l implementati. aici veti fi monitorizati la sange de un organism intermediar care apartine de ministerul dezvoltarii. Va vor cere sute de acte, va vor pune sa refaceti sau sa aduceti acte in plus, chiar daca ele nu trebuie, sau n-au niciun folos, dupa care odata implementat proiectul, si depuse cererile de rambursare vi se va spune ca nu e bine!!!
si vor taragana decontarea banilor pana la calendele grecesti sau ma rog pana se scarbeste asa zisul beneficiar, de fondurile europene.
Treziti va la realitate!!! Firmele romanesti stiu sa faca proiecte, le implementeaza, dar mai apoi agentiile teritoriale nu-si fac treaba!!! Au oameni "competenti" care habar n-au de proiecte!!! Daca mai sunt si altii in situatia expusa mai sus ii rog sa vina cu completari si sa dialogam pe marginea acestui spinos subiect.
In incheiere va voi spune ca sunt beneficiarul unui proiect cu fonduri europene, axa 4, Fabrica productie biodiesel. Din septembrie cand am terminat proiectul, nici acum nu au venit banii investiti! Deci care fonduri europene?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MihaiPatrascu
Site Admin

Data înscrierii: 13/Iul/2009
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 15, 2010 1:41 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Afirmatiile facute la modul general pe baza unei experiente singulare nu au relevanta necesara. Experienta mea este mixta, dar am suficiente exemple contrare celor afirmate de dvs.

Daca m-as referi la O.I. POR pe regiunea Bucuresti-Ilfov, care, apropo, e un ONG si nu e in subordinea Ministerului, eu indraznesc sa afirm ca e unul dintre cele mai bune O.I. cu care am lucrat.

La fel ma pot aventura si eu in afirmatii neverificabile si pot sa sugerez ca documentele dvs. sau implementarea sufera de o lipsa de conformitate datorata unor varii motive, dintre care unul ar fi lipsa consultantei profesioniste. Smile Asta ca sa trag spuza pe turta mea. Smile

Dar n-are rost, nu va cunosc cazul si m-as hazarda sa afirm ceva asemenator cu fraza anterioara. Posibil sa aveti probleme cu decontarea, dar eu va pot contrazice afirmatiile cu diferite exemple.

Oricum eu sunt din principiu contra petardelor de tipul "nimic nu merge-n tara asta" si privesc mai favorabil o abordare de genul "ce e de facut ca sa depasim dificultatile". "Fac" vs. "ma plang". Fara suparare, dupa cum am scris mai sus, nu va cunosc si probabil ca problemele semnalate sunt reale si va stanjenesc serios activitatea. Doar ca nu e valabil pentru toata lumea.
Sus
lyonking
Nou venit

Data înscrierii: 01/Ian/1970

MesajTrimis: Lun Mar 15, 2010 2:38 pm    Titlul subiectului: Aveti noroc Răspunde cu citat (quote)

Cred ca nu m-am facut bine inteles... Toata documentatia pentru cererea de rambursare nu a fost facuta de capul nostru ci sub stricta monitorizare a organismului intermediar, in speta ADR Sud-Muntenia. Dosarul nu a ajuns la Bucuresti pana cand ei nu si-au dat acceptul ca e in regula. si pe urma tot ei au venit cu recomandarea sa ni se suspende decontarea. In alta ordine de idei, fabrica este la cheie, programul a fost respectat, absolut toate formalitatile au fost repsectate. dar sa-mi fie cu iertare in monetul in care vi la fata locului, faci poze cu telefonul mobil si spui ca utilajele sunt second hand in conditiile in care habar nu ai cum se verifica starea acestora, se nasc semne de indoiala. Si poate ca ma repet, dar eu nu-mi plang de mila, insa cand faci un lucru si ti se arunca in fata aberatii cum am patit noi, caci au mai fost si altele, nu poti sa spui ca n-am respectat noi ceva. Si inca un lucru eu n-am generalizat. Am vrut doar sa aflu starea de fapt din Romania, caci dupa semnalele mele nu sunt singurul in situatia asta, iar daca dvs sunteti un caz fericit, va felicit!
Sus
MihaiPatrascu
Site Admin

Data înscrierii: 13/Iul/2009
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 15, 2010 4:18 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cazul dvs. este special. Inteleg ca v-au oprit finantarea, nu ca refuza sa va acorde transa fara motiv si deja mi se pare altceva.

Daca ei afirma ca utilajele sunt second-hand, cred ca nu va ramane decat sa aratati dvs. ca sunt noi si sa deblocati rambursarea. Oricum, cazul este special si cred ca are o complexitate care nu se poate rezolva doar pe forum. Problemele sunt inevitabile intr-un proiect, dar si cazul pare grav si intra deja in alt domeniu.

Imi pare rau pentru problemele dvs., opinia mea - pe baza informatiilor de pana acum - cred ca nu putem sa le incadram la simple sicane birocratice.
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> SUBIECTE CONEXE RELEVANTE Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum