Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

IMPOZIT FORFETAR

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> SUBIECTE CONEXE RELEVANTE
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
ebi
Senior

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mie Apr 15, 2009 6:26 pm    Titlul subiectului: IMPOZIT FORFETAR Răspunde cu citat (quote)

PĂŁrerea unor (ne)specialiÂști am auzit-o prin gura lui Pogea.
Ce pĂŁrere aveĂŸi ca specialiÂști despre aceastĂŁ problemĂŁ?
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
ebi
Senior

Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi Apr 30, 2009 10:13 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ce am publicat astĂŁzi altundeva:

Prin introducerea impozitului forfetar Ăźn acest moment, guvernul a fĂŁcut o gafĂŁ de proprĂŸii. AdicĂŁ Âși-au Ăźnchipuit cĂŁ nuÂștiucĂźte sute de mii de mici patroni au pitiĂŸi undeva sute de euro care de dragul de a se da Âși ei patroni, vor plĂŁtii aceÂști bani guvernului. Ieri, am aflat Âși eu cĂŁ cea mai mare parte a salariaĂŸilor mei aveau firme (sĂŁ le fie de bine!) ÂȘi ieri Âși azi i-am Ăźnvoit sĂŁ aglomereze birourile registrului comerĂŸului pentru a-Âși declara firmele inactive. Uneori, cĂźnd eram foarte aglomeraĂŸi cu comenzile ĂźncredinĂŸam acestor firme "pui", contra unui comision minim de 2...4..5% comenzile care nu le puteam onora Ăźn cadrul programului normal de lucru. Unii dintre ei aveau angajaĂŸi temporar semifictiv, de regulĂŁ mebrii ai familiei sau rude apropiate, Âși mai ales tineri absolvenĂŸi - Ăźn sensul cĂŁ lucrau Âși erau plĂŁtiĂŸi direct cĂźnd era nevoie, Ăźn schimb le erau plĂŁtite cu reguralitate de obicei impozitele Âși asigurĂŁrile sociale, chiar dacĂŁ la nivelul minim pe economie. Sigur cĂŁ realizĂźnd sporadic venituri Âși avĂźnd cheltuieli permanente cu (salariile Âși) asigurĂŁrile sociale, Ăźn contabilitate apĂŁreau cu pierderi Âși deci nu plĂŁteau impozit pe profit, Ăźn schimb plĂŁteau asigurĂŁrile sociale pentru a beneficia de ele dacĂŁ doamne fereÂște se ĂźntĂźmpla vre-o nenorocire de accident sau boalĂŁ. De mĂźine toĂŸi aceÂști semiangajaĂŸi vor depune acte de Âșomaj, astfel cĂŁ Pogea Ăźn loc sĂŁ Ăźncaseze impozit forfetar de la cĂźteva sute de firme va fi nevoit sĂŁ plĂŁteascĂŁ ajutor de Âșomaj la cĂźĂŸiva zeci de mii de Âșomeri!!
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
geo_t
Expert

Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 01, 2009 2:37 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu am constatat ca oamenilor cu idei multe (si de cele mai multe ori fixe) li se potriveste foarte bine apelativul de "idioti".
Ei nu actioneaza niciodata singuri ci in haite organizate avand ca sediu central ministerele. Si exista oameni care stau siderati ascultand pe toti acesti “savantii” dupa care spun luminati: “Tiiii Doamne … asta chiar e destept, multumim ca l-am gasit!!!”.

Cred ca-mi voi schimba iar semnatura:
"Prostia e o modalitate subtila de a gandi pe care nici un destept nu reuseste s-o inteleaga" sau "Orice idiot ar momentul lui de stralucire". Inca ma mai gandesc unde m-as incadra.
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> SUBIECTE CONEXE RELEVANTE Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum