Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Inscriere cursuri

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> CURSURI
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Eliza77
Nou venit

Data înscrierii: 11/Ian/2007

MesajTrimis: Dum Sep 30, 2007 2:30 pm    Titlul subiectului: Inscriere cursuri Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua tuturor! Am citit mesajele voastre si imi dau seama ca sunt undeva cu cateva sute de ani-lumina in spatele Fondurilor Structurale!! De aceea imi doresc sa particip la un curs de instruire pe aceasta tema (in special la un cura pentru realizarea proiectelor). Am vazut graficul pentru POR pentru zona mea (SV Oltenia) si imi dau seama ca am cam ratat aceste sesiuni (sau poate nu?). Daca stie cineva cum ma pot inscrie la aceste cursuri si ma poate ajuta, il rog foarte mult sa faca asta. Eu am trimis azi un e-mail de inscriere in baza de date, dar sincer...as mai vrea sa incerc si alte cai, daca exista! In baza de date m-am mai inscris acum cateva luni si nu am fost informata despre aceste cursuri. Am aflat de la cateva colege profesoare ca in perioada 1-2 oct vor merge la Rm. Valcea pentru a invata sa scrie proiecte. In grafic nu regasesc aceasta perioada, desi mi-as dori sa fi putut participa si eu. De aceea m-am gandit la voi, poate sunteti mai informati decat mine, sau exista printre voi cineva care s-a inscris deja si imi poate oferi solutii cat mai concrete. Va multumesc, Eliza
P.S. Si inca o intrebare pentru cunoscatori! Daca am un proiect finantat de Fundatia pentru Dezvoltarea Societatii Civile si il derulez prin primarie, iar valoarea categoriilor de buget e in jur de 200 euro, se aplica regula de 3 oferte? Contabila zice ca da...iar alti colegi in domeniu spun ca nu! Cine are draptate???
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locaţie: Petrosani

MesajTrimis: Dum Sep 30, 2007 6:24 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Legat de cursuri incearca si la Institutul National de Administratie (INA - www.ina.gov.ro). Organizeaza cursuri de buna calitate nu arunci banii pe fereastra.

Legat de a doua intrebare, sa inteleg ca ai in derulare un poriect, si contabila voastra va cere sa aduceti 3 oferte pentru achizitii de bunuri in valoare de 200 EURO? Daca am inteles bine, soclitatii pensionarea, sigur o fi vreo d-na ramasa pe post din vremuri imemoriale...

Gasesti aici ultimile modificari aduse la OG34?2006> http://www.fonduri-structurale.ro/article.php?article_id=2583
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
ebi
Senior

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locaţie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Oct 02, 2007 3:43 pm    Titlul subiectului: Re: Inscriere cursuri Răspunde cu citat (quote)

Eliza77 a scris:
Am aflat de la cateva colege profesoare ca in perioada 1-2 oct vor merge la Rm. Valcea pentru a invata sa scrie proiecte.

Sigur ?®n dou?? zile nu vor apuca nici m??car s?? ?®nve??e s?? citeasc?? un ghid, darmite s?? scrie proiecte. De ?®nv????at tot vor ?®nv????a c?®teceva. M??car poate vor ?®n??elege cam c?®t de complicat?? este chestia asta cu fondurile nerambursabile.
Eliza77 a scris:
Daca am un proiect finantat de Fundatia pentru Dezvoltarea Societatii Civile si il derulez prin primarie, iar valoarea categoriilor de buget e in jur de 200 euro, se aplica regula de 3 oferte? Contabila zice ca da...iar alti colegi in domeniu spun ca nu! Cine are draptate???

Probabil c?? Â?tie contabila ce Â?tie. Din p??cate am ?®nt?®lnit Â?i exper??i (ar fi trebuit puse Â?i ghilimele, dar aÂ?a semnau: expert 1 SAP ...) de la SAPARD care ?®mp??rt??Â?eau aceeaÂ?i opinie. Pentru a scurta disputa cu ei, ori am sf??tuit beneficiarii s?? depun?? 3 oferte ori au renun??at pur Â?i simplu la unele cheltuieli eligibile m??runte pentru a nu ?®nt?®rzia cu dispute interminabile decontarea unor sume mult mai mari. Astea-s din categoria "dificult????i ?®n derularea proiectelor.." ?Žn principiu nu trebuie trei oferte, ?®n acest caz fac?®ndu-se achizi??ie direct??, dar preventiv nu ar strica o ?®ntrebare c??tre FDSC, deÂ?ii presupun c?? ?®n cazul dat, verificarea dosarului de decontare nu se va face direct de c??tre FDSC ci de c??tre o firm?? de audit. Dac?? e semnat deja un contract cu un auditor, cu el trebuie clarificat?? problema din timp. Dac?? e posibil.. Oricum, "al??i colegi" au dreptate, dar asta nu ?®nseamn?? c??...."al??i exper??i" nu vor ?®ncerca s?? caute nod ?®n papur??.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afişează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> CURSURI Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteţi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteţi răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteţi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi şterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi vota în chestionarele din acest forum