Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

consultanta - cheltuiala eligibila?

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> ACHIZITII PUBLICE
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
dana_d
Solicitant

Data înscrierii: 11/Ian/2007

MesajTrimis: Dum Iul 15, 2007 4:28 am    Titlul subiectului: consultanta - cheltuiala eligibila? Răspunde cu citat (quote)

Va rog sa imi spuneti daca pot incheia contract cu o firma de consultanta inainte de primirea "undei verde" pentru obtinerea fondurilor, tinand cont ca va fi vorba de o suma mare (posibil peste 50.000 E). Este eligibila cheltuiala facuta inainte de obtinerea avizului favorabil? Pot semna linistita contractul cu ei si sa imi recuperez banii dupa aceea?

Multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Dum Iul 15, 2007 10:07 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Legat de eligibilitatea cheltuielilor facute inainte de semnarea contractului de finantare, vezi mai multe detalii aici: http://www.fonduri-structurale.ro/article.php?article_id=2202

Dar cu firma de consultanta, simpla semnare a unui contract de colaborare nu are cu ce sa influenteze derularea ulterioara a unei interventii finantate din fondurile UE. Pe de alta parte daca, consultantul iti cere bani inainte de a avea acordul de finantare semnat, hmm... nu fac comentarii rautacioase ca-mi sar consultantii de pe forum in cap...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
ebi
Senior

Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Lun Iul 16, 2007 12:57 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Aici este o problem?? pentru firmele private. Ori ce fel de cheltuial?? este decontabil?? numai dac?? se respect?? procedurile legale de achizi??ie. Dac?? valoarea seviciilor ce urmeaz?? a fi achizi??ionate dep??Â?eÂ?te 5 000 de euro, furnizorul trebuie selectat prin SEAP (vezi OUG.34/2006). Ori firmele private nu au acces la SEAP at?Âźt timp c??t nu au semnat un contract cu autoritatea contractant?? desemnat?? pentru programul respectiv. ?Ćœn cazul de fa???? serviciile cost?? peste 50 000 euro Â?i deci nu vor putea fi decontate dac?? au fost f??cute ?Âźnaintea de semnarea contractului cu autoritatea contractant?? (asta este situa??ia deocamdat??...dar cred c?? va fi g??sit?? o solu??ie, lucru posibil doar prin reglement??ri legale suplimentare). Oricum, solu??ia va fi explicitat?? ?Âźn ghiduri. Cel mai probabil c?? se va aplica, dup?? caz, regula de la SAPARD (prezentarea a minim 3 oferte dac?? valoarea serviciilor a fost mai mare de 10 000 euro) Â?i se va face o verificare a corel??rii cu pre??uri de referin????.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Lun Iul 16, 2007 10:36 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Este in lucru si un act normativ care va modifica OG 34, sa vedem din ce vor consta aceste modificari.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
geo_t
Expert

Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iul 17, 2007 8:15 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

nu stiu frate cum se gandesc "astia" in ultima clipa la schimbari... Sa sti ca asta a fost si problema SAPARD-ului (da, stiu, te ia cu calduri!!!!) ca regulile se schimbau din mers. Abai se obisnuieste omul ca mai fac o modificare a modificarii, revin la forma initiala, iar modifica... Te ia si cu nervi!
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Joi Iul 19, 2007 8:50 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ca sa nu mai vorbim de Ordonanta 7 / 2006 ...
Sus
geo_t
Expert

MesajTrimis: Vin Iul 20, 2007 1:43 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ordonanta 7 n-a mers prea rau... Doar au fost mai lenesi cu informatia...de! ca la Romania...
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Vin Iul 20, 2007 10:36 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ai cumva vreo lista cu proiectele acceptate spre finantare???

Eu am un proiect depus, in decembrie am obtinut bani pentru asistenta tehnica, dar in ultima vreme vad ca e liniste totala... Cel putin pe siteul cancelariei primului minstru nu a mai aparut niciio informatie legata de acest proiect de multa vreme...
Sus
geo_t
Expert

MesajTrimis: Vin Iul 20, 2007 11:18 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

tot pe cancelarie, la baza legislativa, gasesti doua HG-uri cu sumele aprobate drept avans.
iata link-ul: http://www.cancelarie.ro/finantare/finantare.html
Sunt cele de jos.
Sus
ABM
Solicitant

Data înscrierii: 03/Sep/2007

MesajTrimis: Vin Sep 14, 2007 6:23 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

geo_t a scris:
nu stiu frate cum se gandesc "astia" in ultima clipa la schimbari... Sa sti ca asta a fost si problema SAPARD-ului (da, stiu, te ia cu calduri!!!!) ca regulile se schimbau din mers. Abai se obisnuieste omul ca mai fac o modificare a modificarii, revin la forma initiala, iar modifica... Te ia si cu nervi!

DE ACORD ... le schimbau de nu aveau aer... Laughing aste e ROmania ...eu sunt de parere ca cel ptz in primul an de FS va fi HAOS...tine-ti aproape rudotelul si alte pain killer-e ... Shocked
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> ACHIZITII PUBLICE Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum